Praca – satysfakcja, stabilizacja, pieniądze, czy trzeba wybierać?
Już od najmłodszych lat poznajmy pojęcie „praca”, gdy jesteśmy młodsi kojarzy nam się z dorosłością, pragniemy pracować by poczuć się dojrzale i poważnie, nie wiedząc bardzo często kim dokładnie są nasi rodzice i na czym tak naprawdę polega ich praca. Gdy kształtujemy dalej nasze pasje i talenty, tworzymy sobie pomysły na naszą przyszłość. Ktoś lubi malować-chciałby zostać malarzem, nie zdaje sobie sprawy co trzeba zrobić, żeby tym malarzem się stać. Ogólnie dzieci nie mają za bardzo pojęcia czym jest praca i jak dużo trzeba przejść by ja dostać, natomiast to pojęcie jest nam znane praktycznie od zawsze, stąd wniosek, że praca dla człowieka jest ważnym i nieodłącznym elementem życia.
Każdy z nas ma inne wymagania.
Dla każdego z nas praca może być czymś innym. Niektórzy żyją po to żeby pracować, a niektórzy pracują po to żeby żyć. Jest to zależne od podejścia, osobowości oraz priorytetów.
Niektórzy kierują się zarobkami, prestiżem oraz tym jak przez daną prace są postrzegani przez społeczeństwo, niektórzy wolą zrezygnować z pewnych rzeczy by czuć się w pracy swobodnie i czerpać się niej jak najwięcej pozytywnej energii. Natomiast żadna praca nie hańbi i nie warto kierować się tym co powiedzą na ten temat inni bo to nasze życie, w którym każdy z nas powinien czuć się swobodnie.
Od czego zacząć?
Warto już na etapie wyboru szkoły średniej czy później ewentualnie studiów, wiedzieć chociaż w jakim kierunku chcemy iść oraz z jaką branżą chcemy wiązać naszą przyszłość, po to by w późniejszych czasach praca nie była dla nas karą, a przyjemnością albo chociaż, żeby nie była dla nas męcząca. Czasami nasze zainteresowania i talenty pokierują nas same. Nie trzeba ukrywać faktu, że nasza praca powinna być odpowiednia do naszych możliwości pod względem fizycznym ale też w sprawie wykształcenia.
Przyjemność z obowiązków.
Bardzo często słyszy się narzekanie ludzi na prace, natomiast ważnym wyznacznikiem naszego ogólnego zadowolenia z życia jest właśnie praca. Jeśli to ona przynosi nam wiele rozczarowań to znak, że nie jest dla nas odpowiednia. Powinniśmy kierować się naszymi zainteresowaniami oraz tym co sprawia nam przyjemność, bądź przynajmniej nas nie męczy. „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”- powiedział kiedyś pewien chiński filozof- Konfucjusz. Są to słowa warte zapamiętania. Jest wiele powodów niezadowoleń pracowników. Możemy skarżyć się na współpracowników, szefa czy tez atmosferę, natomiast zmiana pracy z tego powodu będzie łatwiejsza niż gdy uświadomimy sobie, że wykonywana praca męczy nasz z innego powodu, czyli jeśli nie czerpiemy żadnej przyjemności z wykonywanych obowiązków, lecz nawet to da się zmienić- wystarczą chęci.
Zmiana to korzyść dla nas.
W dzisiejszych czasach o wiele łatwiej jest się przebranżowić, dlatego młodzi ludzie, lecz nie tylko maja wiele okazji by spróbować prawie każdego rodzaju pracy, by potem móc zdecydować co ich najbardziej irytowało w danej pracy, a co sprawiało przyjemność. Teraz nawet po 50 można pójść na studia i całkowicie zmienić zakres swojej pracy. Kiedyś szukało się pracy, w której można było pracować do końca życia, było to wyznacznikiem stabilizacji.
W obecnych czasach ludzie często zmieniają prace, coraz rzadziej przywiązują się do firmy, pracodawcy, współpracowników czy też obowiązków. Myślę, ze zmiany są dobre, dają możliwość na zdobycie większego doświadczenia, pozwalają nam zmieniać otocznie, przez co możemy poznać nowych ludzi. W przypadku niektórych zawodów robimy codziennie to samo i po pewnym czasie praca może stać się nudna, co jest tez czynnikiem wpływającym na niezadowolenie z pracy. Zarobki też bardzo często decydują o zmianie. Przyciągają nas większe zyski firmy, w której pracuje nasz znajomy, bądź tez godziny pracy są atrakcyjniejsze. Niezależnie z jakiego powodu, raz na jakiś czas warto zmienić pracę.
Obawa przed zmianami!
Lęk przed obawami jest naturalny dla każdego. Osoby czujące większą swobodę podczas pracy z ludźmi bardzo szybko przyzwyczają się do nowego towarzystwa i takie osoby na pewno szybciej nawiążą kontakt z nowymi współpracownikami. Z pewnością, większy strach czują osoby bardziej skryte i nieśmiałe natomiast to nie sprawia, że nie powinny nic zmieniać. Zmiana pracy pozwala nam się rozwijać na różnych płaszczyznach; pod względem kariery ale tez i osobistym.
Czym jest stabilizacja w pracy?
Na stabilną pracę składa się wiele czynników. Jest to pewnego rodzaju spokój i pewność, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Głównym wyznacznikiem stabilności są zarobki. Dla każdego będzie to inna kwota, ponieważ każdy ma inne potrzeby i standardy życia. Stałe godziny pracy oraz ich ilość pozwalają nam na zaplanowanie sobie całego tygodnia, uwzględniając czas na odpoczynek ale tez inne obowiązki. Możliwość dopasowania godzin pracy dla siebie jest tez bardzo pożądaną i cenna cecha. Wymaga się jedynie przepracowania minimalnej liczby godzin tygodniowo i odpowiednio wykonanych zadań w określonym terminie. Kolejnym wyznacznikiem stabilizacji jest możliwość rozwoju.
Pracodawca powinien zapewniać pracownikom kursy, szkolenia oraz warsztaty poszerzając ich wiedzę, jednocześnie zwiększając ich kompetencje. Firma z dobrze wyszkoloną kadrą oczywiście przyniesie o wiele więcej zysków, a pracownik, któremu zafundowało się takie aktywności będzie mniej skłonny do zwolnienia się, dlatego jest to stabilizacja dla pracownika jak i pracodawcy. Pracujący powinni znać też dokładnie zakres swoich obowiązków, by niepotrzebnie nie stresować i zniechęcać ich do pracy.
Pieniądze to nie wszystko.
Dla niektórych praca wiąże się tylko z pieniędzmi. Twierdzą oni, że gdy mają pieniądze mogą kupić sobie to co chcą i to sprawia im przyjemność. Wszystko tu zależy od podejścia. Zarobki to indywidualna sprawa dla każdego, natomiast czasem lepiej zrezygnować z pracy gdzie zarabiamy odrobinę więcej na rzecz pracy, która przynosi nam zyski ale też przyjemność. Sprawa wygląda oczywiście inaczej, gdy obie są dla nas tak samo przyjemne wtedy dopiero warto pokierować się pieniędzmi. Praca bardzo często kojarzy się tylko i wyłącznie z pieniędzmi. Nie powinno tak być to od samego początku kieruje nas na złą drogę, ponieważ ubiegamy się o prace tam gdzie są pieniądze a nie tam gdzie praca byłaby dla nas przyjemnością. Pieniądze w pracy powinny być dodatkiem, a nie celem.
Satysfakcja z nas samych.
Jedni stawiają sobie poprzeczkę bardzo wysoko, inni oceniają swoje możliwości trochę niżej ale to tez jest sztuka odpowiednio ocenić swoje kompetencje. Nie za nisko i nie za wysoko. Dużo zależy tutaj od priorytetów każdego z nas. Dla jednego ważny będzie rozwój i zdobywanie doświadczenia, dla innego wynagrodzenia, a jeszcze inny będzie dumny z siebie gdy zmieni swoje stanowisko. By być usatysfakcjonowanym trzeba obrać sobie cel, do którego się będzie dążyć, dla każdego będzie to co innego. Zadowolenie z pracy ściśle wiąże się z satysfakcją jaką czerpiemy z pracy i na ile jest ona dla nas ważna.
Podsumowując…
Ile jest osób na świecie tyle różnych zdań na ten temat. Czy można połączyć pieniądze, satysfakcje i stabilizację? Oczywiście, że tak. Przy zachowaniu złotego środka w wyborach można zarobić o wiele więcej niż się nawet spodziewamy, przy jednoczesnym zadowoleniu z nas samych oraz wykonywanej pracy i poczuciu spokoju i pewności.
Wszystkie te aspekty się łączą bo nie będziemy z siebie zadowoleni jeśli nasza praca nie przyniesie oczekiwanych skutków w postaci pieniędzy. Nasza stabilizacja w dużej mierze zależy od zarobków, bo jeśli nie będzie nas stać na podstawowe opłaty to nasze życie nie będzie zbyt piękne pomimo tego, że wykonujemy pracę robiąc to co kochamy. Warto jest czasem zrezygnować z pewnych rzeczy materialnych na rzecz poczucia spełnienia w pracy zawodowej oraz zadowolenia z progresu jakiego dokonaliśmy.


Aleksandra Mazur

AUTOR ARYUKUŁU