Public relations są bardzo istotne. Rozwój ekonomii behawioralnej sprawił, że ten sposób kreowania obrazu firmy stał się esencjonalny w utrzymaniu jej na rynku.

Czym jest wizerunek firmy i dlaczego jest on ważny?

Jest to ogół wrażeń dotyczących firmy, które odczuwają zarówno jej klienci, jak i partnerzy.
Wizerunek firmy to element zewnętrzny – czynnik, dzięki któremu firma zyskuje zaufanie klientów i współpracowników. Jeśli zależy nam na licznej klienteli i odpowiedniej atmosferze wewnątrz przedsiębiorstwa, należy dbać o to, jak jest ono postrzegane.

Co wpływa na budowanie wizerunku?

Jeśli decydujemy się na rozwój, warto wiedzieć jak dokonać tego w najlepszy sposób. Budowanie obrazu firmy odbywa się głównie poprzez reklamy w telewizji, jednak to media społecznościowe i wykonane wcześniej prace mają największy wpływ na nasze postrzeganie. Warto więc stworzyć profesjonalną stronę internetową, w celu nawiązania kontaktu z potencjalnymi klientami.

Czym jest public relation?

Jest to oddziaływanie firm i budowanie ich relacji z kontrahentami oraz ze współpracownikami.

Dzielimy je na:

 • zewnętrzne: ich celem jest kreowanie odpowiedniego kontaktu z klientami,
 • wewnętrzne: w tym przypadku nacisk położony jest na relacje pomiędzy pracownikami, zarządem i partnerami.
 • Działaniem zewnętrznym jest przede wszystkim marketing. Zalicza się do niego reklamowanie działalności w telewizji, prasie czy mediach społecznościowych. Tworzenie broszur i gadżetów z logiem firmy, takich jak długopisy, notesy czy magnesy, również ma pozytywny wpływ na relację z potencjalnymi i stałymi klientami. Należy pamiętać, że istotne jest wyjście i otworzenie się na ludzi, zachęcanie ich do skorzystania z oferty.

  Działanie wewnętrzne ma na celu stworzenie przyjaznej atmosfery w miejscu pracy. Ważne są spotkania z pracownikami i videokonferencje. Stosunki pomiędzy pracownikami znacząco wpływają na samopoczucie, a w dalszym ciągu na efektywność wykonywanej przez nich pracy.
  Sposobem na polepszenie atmosfery jest stworzenie poczty z pomysłami, gdzie każdy ze współpracowników może udzielić się dla dobra firmy. Istotne są również wyjazdy integracyjne, które zrzeszają ze sobą grupę ludzi. Jest to odpowiednie połączenie pracy i rozrywki profitujące w przyszłych przedsięwzięciach.

  Jakie są skutki niedbania o wizerunek firmy?

  Ignorancja wobec dbania o wizerunek przedsiębiorstwa może mieć drastyczne skutki.
  Nieporozumienia i brak komunikacji wewnątrz firmy oraz nieodpowiednie postępowanie z klientami sprawi, że zainteresowanie działalnością znacząco zmaleje. Brak klienteli przez dłuższy okres może skutkować bankructwem i zamknięciem firmy.

  Julia Szumna

  autor artykułu