Po co są potrzebne banki?
Banki są potrzebne ludziom, ponieważ to w nich możemy bezpiecznie przechować nasze pieniądze. Są one elementem ułatwiającym życie ludności i funkcjonowania gospodarki. Polski system bankowy jak w większości krajów jest dwustopniowy, dzieli się na nadrzędny bank centralny – Narodowy Bank Polski oraz banki komercyjne działające na zasadach konkurencji.

Główne funkcje banku centralnego:

 • bank emisyjny
 • bank centralny ma wyłącznie prawo emitowania znaków pieniężnych będących prawnym środkiem płatniczym w danym kraju
 • bank państwa – bank centralny świadczy państwu usługi finansowe, m. in. prowadzi obsługę bankową budżetu państwa oraz prowadzi rachunki bankowe rządu i instytucji państwowych
 • bank banków – bank pełni w stosunku do innych banków funkcje regulacyjne, mające na celu zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzonych w nich depozytów oraz stabilność sektora bankowego.

  Czy istnieje bank idealny?
  Niestety nie, ponieważ każdy bank ma swoje wady i zalety. Bank idealny to taki, który dba o każdego swojego klienta bez względu jak dużym budżetem dysponuje, bank powinien również dbać o to by w oddziałach nie było kolejek. Jeśli chodzi o oferty powinny być to na przykład dobrze oprocentowane lokaty, atrakcyjne konta czy innowacyjnie technologicznie karty. Również taryfa opłat i prowizji powinna być przejrzysta, klarowna. Oczywiście dobrze by była też być funkcja, która umożliwia wykonanie transakcji poprzez parę kliknięć.


  Maria Szymankiewicz

  autor artykułu