Czym tak w ogóle jest rozwój? Jest to progres, zdobywanie nowej wiedzy i wykorzystywanie jej w codziennym życiu lub do wznoszenia naszych umiejętności na kolejne, wyższe stopnie. Rozwojowi mogą ulegać nasze zdolności, ale również nasze emocje, jak i światopogląd i sposób myślenia.

Teraz nasuwa się pytanie:  Jak zacząć się rozwijać?

Jeśli napotykamy tak zwany mur lub szklany sufit i nie możemy się przez niego przebić, warto się na chwilę zatrzymać i obrać nieco inną drogę. Nie zamykajmy swojego umysłu – popatrzmy na całą sytuację z odmiennej perspektywy. Warto poznawać nowych ludzi, czytać książki i artykuły, zdobywać kolejne doświadczenia – wyrwać się z dotychczasowego schematu. Gdy zamkniemy się w naszym pudełku i na siłę będziemy trzymać się jego ram, zablokujemy sobie nowe drogi rozwoju, które czekają na nas tuż za rogiem.

Jak to wszystko ma się do ekonomii? Otóż nie zapominajmy, że rozwijać można się w każdej dziedzinie – również w zakresie ekonomii! 

Jak poszerzyć naszą wiedzę?

W przypadku rozwijania wiedzy na temat ekonomii warto jest oglądać filmy, czytać książki i artykuły z nią związane, ponieważ dzięki temu będziemy w stanie na bieżąco zgłębiać wiedzę i obserwować sytuację ekonomiczną w kraju i na całym świecie. Z czasem będziemy w stanie dostrzegać działania, przyczyny i skutki, których nie dostrzegają inni ludzie. Staniemy się świadomi zachowań zarówno sprzedawców, jak i konsumentów, a także działania rynku. Pamiętajmy też, że historia lubi się powtarzać. Porównujmy sytuacje dziejące się obecnie z tymi w przeszłości. Znajdziemy wtedy pewne schematy, które okażą się do siebie podobne.

Warto zrozumieć działanie mechaniki rynku, dokonywać spekulacji i predykcji ceny na podstawie aktualnych danych ekonomicznych ze świata, Europy, czy danego kraju. Tutaj musimy jednak pamiętać o tym, że często sytuacje ekonomiczne poszczególnych państw wzajemnie na siebie wpływają. Ciężko jest dokonywać analizy danych i spekulacji, mając do dyspozycji tylko ograniczony zakres informacji. Gdy już zrozumiemy funkcjonowanie rynku, warto też umieć tę wiedzę wykorzystać: bo jaki cel ma wiedza, kiedy nie potrafimy jej zastosować?

Jeśli już na dobre połknęliśmy „ekonomicznego bakcyla” i chcemy dalej rozwijać się w tej dziedzinie, możemy wybrać się na studia ekonomiczne. 

Jedna z najpopularniejszych dyscyplin wybieranych przez kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie to właśnie „ekonomia i finanse”, która zajmuje trzecie miejsce! Zgłoszenia na ten właśnie kierunek przesłało aż 52 661 kandydatów, przy czym najczęściej wybierany kierunek to „nauki o zarządzaniu i jakości”, gdzie wpłynęło aż 76 047 zgłoszeń. Dane te pokazują, jak duże zainteresowanie ekonomią wykazują polscy maturzyści: zarówno ci świeżo upieczeni, jak i ci z nieco większym stażem.

statystyki z rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 pochodzą ze strony https://studia.gov.pl/kandydaci-na-studia/najpopularniejsze-kierunki/ 

Ekonomia jest niezwykle obszerną nauką i posiada wiele specjalizacji, tak samo, jak studia ekonomiczne. W 2023 roku studia ekonomiczne to aż 210 kierunków! Zajmują się one analizą zmian w skali makro, czyli w całości gospodarki w tym tendencjom cen, produkcji, czy bezrobocia, ale również w skali mikro, czyli badają jej poszczególne elementy takie jak przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowe czy gałęzie i sektory gospodarki.

W procesie rekrutacji na studia ekonomiczne w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, język obcy, geografia, historia, język polski oraz wiedza o społeczeństwie.

Nie będę tutaj wymieniała wszystkich tych kierunków, ponieważ byłoby ich za dużo. Najpopularniejsze z nich to: ekonomia, finanse i rachunkowość, zarządzanie, informatyka i ekonometria, rynki finansowe oraz analityka biznesu. Wszystkie dostępne kierunki studiów ekonomicznych można zobaczyć na stronie www.otouczelnie.pl, z której czerpałam informacje na temat wyboru kierunków studiów ekonomicznych oraz rekrutacji. Można tam nie tylko zobaczyć możliwe kierunki, ale również poziom, formę studiów oraz miejscowości, w których znajdują się uczelnie.

Jednak studia nie są niezbędnym elementem rozwoju, czy to w dziedzinie ekonomii, czy każdej innej. Rozwój zależy tylko od nas. W obecnych czasach ogromną ilość wiedzy jesteśmy w stanie zdobyć w internecie, czy to na różnych platformach internetowych, czy w postaci webinarów i szkoleń! Poza wiedzą możemy zdobyć wiedzę, a nawet praktyki lub pracę w przeróżnych firmach na całym świecie. Nawet bez wyższego wykształcenia w dziedzinie ekonomii lub posiadając tylko wykształcenie średnie, jesteśmy w stanie osiągnąć sukces. Nawet osoba w wieku powyżej 13. roku życia jest w stanie legalnie założyć własną działalność gospodarczą. Oczywiście występują pewne ograniczenia i przepisy prawne, ale jest to jak najbardziej możliwe!

Znam ludzi, którzy już przed maturą tworzyli pierwsze biznesplany i zakładali własne działalności, które niekiedy rozwijały się dużo lepiej niż firmy prowadzone przez osoby starsze i z dużo większym stażem. Pamiętajcie, że to nie wiek, ani wykształcenie definiuje umiejętności i wiedzę!

Interesuje Cię rozwój osobisty (nie tylko w dziedzinie ekonomii, ale również wielu innych pasji), zarządzanie czasem oraz techniki skutecznej nauki? Zapraszamy do odwiedzenia strony naszego projektu misjarozwoj.pl oraz naszych mediów społecznościowych! Jest to projekt społeczny, w którym jestem copywriterką, stworzony w ramach Olimpiady Zwolnieni Z Teorii. Tam nie tylko pokażemy Ci, jak możesz się rozwijać, ale przedstawimy niezwykłych ludzi i ich pasje oraz historie, które mogą zainspirować Cię do działania! Może nawet odkryjesz swoje nowe umiejętności i zainteresowania? Dołącz do Misji: Rozwój i rozwiń swoje skrzydła razem z nami!

Masz jakieś pytanie odnośnie projektu? Chciałbyś opowiedzieć o swojej pasji lub o ciekawych możliwościach rozwoju? Skontaktuj się z nami przez nasze social media lub maila projektu kontakt@misjarozwoj.pl i misjarozwoj.zwzt@gmail.com 

Zuzanna Kluszczyk

Autor artykułu